Blíží se sezóna zimních dovolených. Desetitisíce Čechů vyrazí na dovolenou do zahraničních hor. Se zimními radovánkami se však váže i riziko zranění. Lékařské prohlídky a zákroky v zahraničí rozhodně nejsou levná záležitost a leckdy se náklady mohou vyšplhat do astronomických výšek. Pokud máte sjednané kvalitní cestovní pojištění, které kryje Vámi provozované sporty v dostatečné výši, pak nemusíte mít strach, že by Vaše chyba, nebo chvilka nepozornosti, mohla zruinovat rodinný rozpočet, a to v některých případech na několik dalších let.

Pravidlo ZIP - správné řešení

Pojďme se podívat na několik případů z praxe, které ilustrují, jak důležité je mít sjednané kvalitní cestovní pojištění.

Pád na sjezdovce

Nejčastěji provozovaným sportem během zimních dovolených je bezesporu sjezdové lyžování. Často se stává, že lyžař přecení svoje schopnosti a na náročné sjezdovce spadne.

To se přesně stalo panu Novákovi na dovolené v Rakouských alpách. Po třech dnech lyžování už se cítil dostatečně připravený na nejprudší černou sjezdovku v celém areálu. Bohužel se mu lyže rozjely rychleji, než čekal, a jedna z nerovností ho vynesla do vzduchu. Pádu už nedokázal nijak zabránit. Pan Novák měl naštěstí helmu, takže si neodnesl žádné horší zranění hlavy, než otřes mozku. Mimo to si ale také zlomil dvě žebra, z nichž mu jedno propíchlo plíci. Zjistila se u něj také zlomenina klíční kosti.

Protože jeho stav neumožňoval běžný převoz do nemocnice, musel pro něj na svah letět záchranářský vrtulník, který ho transportoval do nemocnice, kde musel podstoupit urgentní operaci. Po operaci si ještě více než týden poležel v rakouské nemocnici, než byl jeho stav natolik dobrý, aby bylo schopen převozu zpět do České republiky.

Veškeré náklady na převoz vrtulníkem, léčení, pobyt v nemocnici a převoz zpět do České republiky vyšly na více než 350 000 Kč. Klient měl naštěstí u Modul Servisu sjednané cestovní pojištění s dostatečně vysokým limitem, takže mu pojišťovna vše proplatila. Po celou dobu s ním navíc byla v kontaktu asistenční služba pojišťovny, která mu vše zařídila.

Zaviněné zranění jiné osoby

V hlavní sezóně bývají často sjezdovky přeplněné a stane se, že se dva lyžaři srazí. Srážky v takové rychlosti bývají velmi nebezpečné a také bohužel mívají vážné následky.

Takováto nehoda se stala paní Vomáčkové. Na jedné z jednodušších modrých sjezdovek v německém lyžařském areálu se chystala předjíždět pomalu jedoucí italskou lyžařku, která ve velkých obloucích křižovala sjezdovku. Ta však náhle prudce zabrzdila, na což paní Vomáčková nestihla reagovat a prudce do ní vrazila.

Tímto nárazem způsobila sražené zlomeninu pánevní a holenní kosti a poškodila vazy v rameni. Zraněná musela být transportována vrtulníkem do nemocnice, kde byla následně operována a léčena. Poté byla převezena domů do Itálie, kde byla ještě měsíc v pracovní neschopnosti. Na paní Vomáčkové bylo následně vymáháno ještě bolestné, ušlý zisk poškozené a náklady za zhoršení společenského uplatnění poškozené. To vše se společně s náklady na léčbu, transporty a rehabilitací vyšplhalo na těžko uvěřitelných 1 850 000 Kč.

Díky tomu, že paní Vomáčková měla sjednané kvalitní cestovní pojištění, jehož součástí bylo i pojištění odpovědnosti, tak jí byla celá tato částka proplacena pojišťovnou.

Turistika

Pravidlo ZIP článek

Stále oblíbenější je také zimní turistika. Zvlášť rakouské Alpy nabízejí dobré podmínky pro vícedenní pochody s přespáním ve volně přístupných horských chatách. Pro takovouto zimní turistiku není potřeba žádné speciální vybavení, pouze dobré boty a oblečení. Cesty jsou navíc dobře značené vysokými kůly, takže ani když napadnou dva metry sněhu, což není výjimkou, tak nezabloudíte. Největším nepřítelem v horách je ale nepřízeň počasí. To se málem stalo osudným panu Drbohlavovi, který se do hor vypravil s partou kamarádů.

První den je čekala jen několika hodinová cesta na chatu, kde plánovali přespat. Pan Drbohlav měl více sil než jeho parťáci, a tak se rozhodl, že půjde napřed a v chatě roztopí kamna, než dorazí ostatní. Po chvíli však z nenadání padla hustá mlha a do toho foukal prudký vítr. Teploty klesaly hluboko pod bod mrazu. Když zbytek výpravy dorazil do chaty, svého kamaráda tam nenašli. Okamžitě tedy zalarmovali horskou službu, která se vydala pana Drbohlava hledat. Pro špatné povětrnostní podmínky probíhala záchranná akce dlouho bez úspěchu. Až v pozdních večerních hodinách nalezli záchranáři pana Drbohlava na dně krasového závrtu, který nebyl pro navátý sníh vidět. Pan Drbohlav utrpěl zlomeniny obou dolních končetin, byl silně podchlazený a měl omrzliny na prstech na nohou i na rukou. Kvůli špatnému počasí musel být na skútru transportován do údolí a odtud vrtulníkem do nemocnice. I přes veškerou snahu doktorů mu nakonec muselo být amputováno několik omrzlých prstů na noze. Léčba si vyžádala tři týdny v rakouské nemocnici a až následně mohl být pan Drbohlav převezen vozidlem záchranné služby zpět do České republiky.

Celkové náklady na léčbu se vyšplhaly na půl milionu korun, včetně transportu do a z nemocnice. Při sjednávání pojištění v naší online kalkulačce si pan Drbohlav díky jednoduchému a návodnému rozhraní správně vybral i sport, který na dovolené provozoval: „turistika nebo treking na značených cestách v nenáročném terénu se stupněm obtížnosti max. 1UIAA bez použití horolezeckých pomůcek a/nebo pohyb v nadmořské výšce do 3 000 m n. m.“ Pojišťovna mu tedy veškeré náklady zaplatila.

Storno zájezdu

Pětičlenná rodina plánovala strávit zimní dovolenou běžkováním na polárním kruhu ve Finsku. Zájezd si koupili a zaplatili s předstihem. Celková cena zájezdu činila 65 000 Kč. Dva dny před plánovaným odjezdem dostalo jedno z dětí angínu a rodina tak na dovolenou nemohla odletět. Zájezd již nešel u cestovní kanceláře stornovat. Díky tomu, že součástí cestovního pojištění, které měla rodina sjednané, bylo i pojištění storna zájezdu, pojišťovna uhradila 80% z ceny zájezdu. To je maximální možná výše plnění u pojištění, které měla rodina sjednané.

Z výše uvedených případů je jasně vidět, že léčbu v zahraničí by si bez problémů mohl zaplatit jen málokdo. Zbytečně proto neriskujte a využijte naši kalkulačku cestovního pojištění, se kterou budete mít jistotu, že máte pojištěné právě ty sporty, které budete na své dovolené provozovat.

ONLINE
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ