HAV – verze 20192024-03-08T07:06:20+01:00

Havarijní pojištění

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (neboli povinné ručení) musí mít sjednané každý vlastník vozidla zapsaného v registru vozidel. V případě, že způsobíte nehodu, budou z povinného ručení hrazené škody vzniklé na zdraví, na věcech a ušlý zisk poškozeným. Minimální limity  jsou 35 mil. Kč pro újmy na zdraví a 35 mil. Kč pro škody na majetku. V současnosti ale všechny pojišťovny nabízí limity mnohonásobně vyšší, které dostatečně pokryjí i závažnější dopravní nehody.

ZÁKLADNÍ NÁLEŽITOSTI HAVARIJNÍHO POJIŠTĚNÍ

Takzvané „all-risk“ pojištění kryje těchto pět základní hrozeb.

ODCIZENÍ

ŽIVELNÍ POHROMA

HAVÁRIE

STŘET SE ZVĚŘÍ

VANDALISMUS

NABÍZÍME I ŘADU PŘIPOJIŠTĚNÍ

Pokud chcete být opravdu dobře kryti, rozhodně nepřehlédněte další možnosti připojištění

SKLA

ROZŠÍŘENÉ ASISTENCE

ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ

GAP

NÁHRADNÍ VOZIDLO

NECHTE SI SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ

Online srovnávače nemusí být vždy tou nejvýhodnější variantou. Cena bývá často zkreslena použitím neoprávněných slev a bonusů. Pojišťovna následně pojistné přepočítá a rozdíl vyfakturuje klientovi.

My fungujeme jinak. U nás si pouze vyspecifikujete Vaše požadavky, a naši odborníci Vám nabídnou optimální řešení šité na míru Vašim potřebám, telefonicky nebo emailem dle Vašeho přání.

Ušetříme Vám nejen peníze, ale také Váš čas. Vedle možnosti standardního vyplnění údajů nám můžete také pouze online vložit kopii Vašeho technického průkazu nebo stávající smlouvy a my se postaráme o zbytek.

DALŠÍ INFORMACE, KTERÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT

CENTRUM ŘIDIČE

POVINNÁ VÝBAVA

ZELENÁ KARTA

LIMITY ALKOHOLU ZA VOLANTEM

PŘECHOD PRO CHODCE

JAK SPRÁVNĚ POŘÍDIT FOTODOKUMENTACI

Při sjednání havarijního pojištění nebo některých doplňků k povinnému ručení, požadují pojišťovny často pořízení fotodokumentace. Především u vozidel, která nejsou koupena jako nová.

Níže naleznete pokyny, jak takovouto fotodokumentaci správně zpracovat.

F.A.Q

Co je havarijní pojištění?2019-06-21T13:54:44+01:00

Pojištění pro ochranu vlastního majetku proti zaviněným i nezaviněným událostem (např. vandalismus, živel, odcizení).

Jak zrušit havarijní pojištění?2019-06-21T13:42:26+01:00

Když chcete zrušit havarijní pojištění ručení, je nejlepší zajít přímo na pobočku pojišťovny nebo ji kontaktovat telefonicky. Případně kontaktujte svého makléře, který Vám určitě rád poradí.

Havarijní pojištění je možné vypovědět V zákonem stanovených termínech, které jsou shodné i pro další druhy pojištění.

Kdy je možné podat výpověď:

  • K datu výročí – žádost však musí být na pojišťovnu doručená minimálně 6 týdnů před výročím
  • Do 2 měsíců po sjednání smlouvy bez udání důvodu.
  • Po pojistné události.
  • Odstoupením do 14 dnů, pokud byla smlouva sjednána na dálku.

Jiné důvody ukončení:

  • Prodej vozidla nebo vyřazení vozidla z evidence.
  • Nesouhlas s navýšením sazeb pojistného při výročí.
  • Odcizení vozidla, zničení vozidla (totální škoda).
Jak funguje havarijní pojištění?2019-06-21T13:33:35+01:00

Havarijní pojištění kryje škody na vlastním vozidle způsobené těmito riziky: havárie, vandalismus, odcizení, živel, střet se zvěří. Vztahuje se na částečné poškození (parciální) i úplné zničení vozidla (totální škody) a odcizení celého vozidla.

Při uplatnění havarijního pojištění na částečné škody by mělo plnění odpovídat celkovým nákladům na opravu vozidla v cenách nových náhradních dílů. V případě totálního poškození nebo odcizení dostane vlastník vozidla vyplacené plnění ve výši obvyklé ceny vozidla, která by měla odpovídat hodnotě před pojistnou událostí s ohledem na stáří a opotřebení vozidla. U nových a zánovních vozidel je možné si zajistit plnění ve výši pořizovací ceny vozidla po dobu obvykle 3 roky. Na to slouží pojištění s názvem GAP.

Na co si dát u havarijního pojištění pozor:

  • Výše spoluúčasti – Obvykle je na havarijním pojištění sjednána spoluúčast, kterou pojišťovna následně odečítá při pojistném plnění. Cena havarijního pojištění je na spoluúčasti závislá a platí, že čím vyšší spoluúčast, tím levnější pojištění. Před sjednáním je třeba si toto dobře rozmyslet, vysoké spoluúčasti způsobí to, že následně pojištění nekryje drobné škody, které výši spoluúčasti nepřesáhnou.
  • Allrisk versus částečná havárie – Někteří zprostředkovatelé pojištění mohou tvrdit, že se jedná o havarijní pojištění, ale balíček obsahuje například jen střet se zvěří a živel. Kvalitní havarijní pojištění by mělo obsahovat všechna rizika, tj. allrisk.
  • Pozor také na některé výluky. Například samostatné poškození ráfků a pneumatik není hrazené z havarijního pojištění, pokud nenastalo jiné poškození vozidla.
Kdy se vyplatí havarijní pojištění?2019-06-21T13:04:49+01:00

Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každý vlastník vozidla by si měl nejdříve zodpovědět, zda má dostatek vlastních finančních prostředků na opravu vozidla v případě částečné škody nebo na nákup nového vozidla v případě úplného zničení vozidla nebo jeho odcizení. Pokud odpověď zní ne, rozhodně doporučujeme sjednat havarijní pojištění. V případě kladné odpovědi je rozhodnutí opět na vlastníkovi vozidla, zda se přece jen raději neochrání pojištěním proti nečekaným vyšším výdajům za vozidlo.

Obecně můžeme říci, že allrisk havarijní pojištění, které kryje všechna rizika až do hodnoty vozidla při pojistné události, je obvykle určeno pro novější vozidla z důvodu jeho vyšší ceny. U starších vozidel můžeme případné výdaje na opravy snížit například pojištěním střetu se zvěří, živelních událostí nebo samostatného odcizení.

Havarijní pojištění také doporučujeme v situacích, kde je vozidlo nezbytné pro dojíždění do zaměstnání, pro zajištění chodu rodiny, pro podnikání apod. V těchto případech zároveň doporučujeme pojištění náhradního vozidla.

NOVINKY Z BLOGU

Přejít nahoru